Bursa Demir Doğrama ve Ferforje Ustası

Bursa demir doğrama ve ferforje ustası arayan insanlar tam olarak ne için ne aradığını bilmelidir. Demir doğrama, demirin yüksek ısıda eritilip farklı yer ve mekân da kullanılmasıdır. Demir doğrama ustası, korkuluk, çatı kaplama ve mobilya gibi farklı alanların ihtiyaçları için demire şekil veren ve bunu sanat alanında yapan kişidir. Bu işlemleri yaparken özel yetki gerektiren aletler kullanmak zorundadır. Kapı ve pencerelerin çerçeveleyen kısımlara doğrama ismi verilir ve bunların üretiminde metal, ahşap ya da plastik kullanılabilir. Bu doğramalar yapıldığı malzemeye göre isim alır: PVC doğrama, ahşap doğrama, alüminyum doğrama, demir doğrama gibi. Metal doğrama çeşitlerinde kapılar, pencereler, vitrinler ve panjurlar yer alırken demir doğrama da ferforjeler yer alır.

Bursa Demir Doğrama ve Ferforje Ustası
Bursa Demir Doğrama ve Ferforje Ustası

Ferforje, dilimizde oldukça kullanılan Fransız kökenli bir kelimedir. Kapı, pencere ve evlerin iç kısımlarına süslemek niyetiyle yapılıp takılan demirdir. Ocakta yüksek ateşte kızaran demirin, hünerli usta ellerinde oya gibi işlenmesiyle ortaya çıkan ürünler demir işçiliği sanatıdır. Oldukça sağlam bir malzeme özelliği olan ferforje, hem evlerin içinde hem de dışında rahatça kullanılabilir. Dışarıda kullanılan ferforje korkuluklar da yılda bir defa bile olsa bahar aylarında bakıma alınmalıdır. Yapılan ferforje ürünler zaman içerisinde olumsuz hava şartlarından da etkilenerek boyalarında küçük çaplı paslanmalar ve kabarmalar göstermektedir. Bursa’nın ferforje alanında ki yeteneklerine ve imalatlarına hep birlikte bakalım. Mobilyalar diyarı Bursa’da isteğinize uygun fiyatta ve tasarımlarda Demir Doğrama ve Ferforje ürünlerine sahip olabilirsiniz.

Bursa Ferforje Kapı

Bursa ferforje kapı, alanın da hünerli ustalara sahiptir. Çoğu illerde ustalık ücretleri değişmekle birlikte ferforje kapı fiyatları Bursa’da yer yer benzerlik göstermektedir. 500 ila 2.000 arasında fark eden ferforje kapı fiyatları işçiliğine, eski demirlerin sökülüp sökülmeyeceğine göre fiyat bazında farklılık göstermektedir. Ferforje kapı modelleri, yapan ustaya, kullandığı malzemeye ve boyutunun büyüklüğüne ve kullandığı teknolojiye göre değişiklik göstermektedir. Derya deniz olan ferforje kapı modellerinde genelde deneyimli mimarlar ve tasarımcılar alıcının isteğine göre taslak oluşturup 3D görselleştirme teknolojisini kullanarak beğeninize sunar. Alıcı tasarımından memnun kaldığını söylediğinde firma yapılması istenen ferforje modelini tecrübeli ustaya emanet eder. Ferforje bahçe kapısı evlerin, garajların ya da bahçelerin korunması için hem estetik hem de sağlam bir kapı alternatifidir. Güvenliğinizi sağlamanın yanında evinize estetiklik katan ferforje tasarım bahçe kapıları gören herkesin dikkatini çekmeden duramıyor. Ferforje kapı yapan firmalar Bursa’da hemen hemen her mahallede bulabileceğiniz zanaat mekânlarına sahiptir. Üstün hizmet ve kalite sunmaya özen gösterirken, alıcının zevkine, tarzına ve cebine uygunluk da göstermeye çalışır. Hemen hemen hepsinde deneyimli kadroya sahip olan firmalar yaptıkları tasarımları ve çalışmaları web sitelerinde paylaşmaktadır. Şimdi sizlerle ferforje kapı modellerine göz atalım.

Bursa Ferforje Demir Doğrama

Bursa ferforje demir doğramacılar ne iş görür derseniz eğer mimar, iç mimar ve tasarımcılardan aldığı tasarımları ustalığının getirdiği hünerle şekil verir. Tabi buna kullandığı demir doğrama makinaları, aletleri eşlik ederken yüksek seviyedeki ateşin yardımını da es geçmemek gerekir. Unutmamak gerekir ki herkes ferforje demir doğrama ustası olamaz. Daha çok ustalık kalfalık ilişkisiyle yetişen ustaların gerekli aletleri kullanabilmesi için sahip olunması gereken sertifikaları ve araç kullanım belgelerini alması gerekir. İster kapı ister pencere korkuluğu olsun her birinin altından alnın akıyla gelir demir doğrama ustası. Demir doğrama pencere korkuluğu malınızı, canınızı, sevdiklerinizi korumak için üretilen estetik özellikleri bulunan evin bir koludur.

Zengin ya da fakir fark etmeksizin bir aile yapısına sahip iseniz eğer kendinizi ve malınızı hırsızlardan korumak istiyorsanız pencere korkuluğunuzu taktırmanız gerekir. Bursa demir doğrama ferforje, sizin istediğiniz ölçekte ve tasarımda pencere korkuluğunuzu tasarlar ve istediğiniz yere montesini sağlar. Ferforje demir fiyatlarının çeşitli olduğu biliniyor. Yapan ustanın veya yapan firmanın sunduğu hizmetlere göre değişiklik gösterdiği ferforje demir doğrama sanatı her arzuya uygun şekilde bütçesi dâhilinde kesilip biçilir. Genelde 500 ile 3000 lira arasında değişiklik gösterirken Bursa’nın hangi ilçesinde veya mahallesinde olduğu da fiyat farkının ortaya çıkmasından sorumludur. Şimdi sizlerle ferforje demir doğrama modellerine göz atalım.

Çelik Korkuluk ve Merdiven Korkuluğu Bursa

Bursa çelik korkuluk ve merdiven korkuluğu, çeliğin belirli oranlarda kromla karışması sonucu, en az yüzden on buçuk ile yüzde on bir arasında, açığa çıkan paslanmaz çelik, korkuluk ve merdiven tasarımlarında en çok tercih edilen malzemedir.  Bakım ve masraf açısından ev içi kullanıma en uygun olan bu alaşım, kolay işlenip kullanılabilirliği sayesinde günümüz ev modernizmine oldukça uygundur. Paslanmaz çelik, korozlanma veya paslanma yapmazken ayrıca sıradan çelikler gibi de üzerinde su lekeleri bulundurmaz. Ancak tam manasıyla leke geçirmez denilemez, çünkü düşük oksijenli ve zayıf dolaşımlı olan mekanlar yapısını bozabilir. Krom oranı ile pasivasyon oranı, çeliğin korozyon ve pas karşısındakini direncini bize gösterir. 

Peki, neden paslanmaz korkuluk kullanılmalı? Daha kısa sürede ve aynı sağlamlıkta evinize gelecek olan paslanmaz çelik korkuluklar, hijyen, temizlik ve montajı konusunda büyük rahatlık sağlamaktadır. Bursa paslanmaz korkuluk fiyatlarına bakacak olursak istenilen tasarım, yapılacağı yer, montajı, özel tasarım ücreti, ustalık parası derken yaklaşık olarak 200 lira ile 3500 lira arasında farklılık göstermektedir. Hemen hemen aynı kriterlere ve özelliklere sahip olan alüminyum korkuluk fiyatları Bursa’ da benzerlik göstermekte olup 150 ila 3500 lira arasında değişmektedir. Yaşlı, çocuk, ergen ya da yetişkin ayırmadan herkesin güvenle kullanabileceği merdiven korkulukları evlerinizde güvenlik amaçlı olması gerekir. Şimdi sizlerle çelik korkuluk ve merdiven korkuluğu modellerine göz atalım.

Bursa Krom Korkuluk

Bursa krom korkuluğunun diğer korkuluklardan farkını bilmek için kromun ne olduğunu bilmek gerekir. Krom; özellikle metalürji, kimya, ateşe dayanıklı çeşitli malzemeler ve döküm sanayilerinde kullanılsa da otomotivden mutfak ve banyo malzemelerine kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Gümüş gibi parlak, mavimsi beyaz, kolay kırılan sert bir madde olan krom hava olaylarına karşı dayanıklı, nemli havalarda bozulmaz, paslanmaz özellikte hatta paslanmaz çeliğin yakın bir dostudur. Krom sertlik, kırılma ve darbelere karşı direnç gösterir bu yüzden de ev içi kullanım alanı geniştir.  Günümüzde en çok tercih edilen alüminyum ve krom merdiven korkuluğu Bursa modelleri gerek fiyatlarından dolayı gerekse estetik açıdan uygun olmasının yanında paslanmaya dayanıklı olması, hızlı sökülüp takılır olması da ilgi ve alaka görmesini arttırıyor.

Krom korkuluklarda stabil bir tasarım sürdürülürken tercihe bağlı olarak mevcut olandan dışarı çıkılarak alüminyum korkuluklarda özel tasarım üretimler yapılmaktadır. Alüminyum veya krom korkuluklarda kişinin istekleri doğrultusunda tek, iki, üç, dört ve beş emniyet şeritli veya camlı olarak montaj gerçekleştirilmektedir. Merdiven korkuluk fiyatları yer yer özel tasarım da işin içine girdiğinden dolayı krom korkuluğa oranla pahalı olabilir. Alüminyum merdiven korkuluğu Bursa gibi mobilya cenneti bir şehirde Türkiye’ye oranla daha ucuz mal edilmektedir. Yaklaşık olarak 150 lira ile 3500 lira arasında ücretlendirilmesi bulunmaktadır. Krom korkuluk Bursa fiyatları diğer korkuluk fiyatlarıyla benzerlik göstermektedir. İşin içinde zanaat olduğu için usta ücretlerinin farklılığı alacağınız ürünün maliyetini değiştirmektedir. Ortalama bir korkuluk için 200 liradan 4000 liraya kadar cebinize ve zevkinize uygun korkuluk sipariş edebilirsiniz. Şimdi sizlerle krom korkuluk modellerine göz atalım.