Bursa dekoratif sıva uygulaması

bursa italyan boya uygulaması

Dekoratif sıva, mantolama sıvası gibi çimento esaslı bir malzemedir. Sıva imalatından sonra cephenin daha dekoratif bir biçimde gözükmesi için uygulanır ve aynı zamanda sıva uygulanırken yapılmış olan hataları kapatır. +5 derecenin altında ve +35 üstünde uygulanmamalıdır. Dış cephelerde çimento esaslı olan, polimer katkılı su itici özelliğine sahip ve son kat dekoratif olarak uygulanan Bursa dekoratif sıva uygulaması, dayanıklılık ve dekoratif görünüm amaçlı olarak uygulanmaktadır. İç ve dış yüzeylerde, dış cephe ısı yalıtım sistemleri üzerinde dekoratif kaplama olarak da kullanılabilmektedir. Dekoratif sıva malzemeleri her türlü iklim koşullarına karşı yüksek dayanım gösterdiği için sıklıkla tercih edilmektedir. Uzun ömürlü kullanım imkanına sahiptir. Yanmaz ve kabarma yapmaz. Uygulamanın ardından ise homojen bir dekoratif görüntü oluşmaktadır.

Dokusu yardımı ile sıva yüzeyinde oluşan çelik mala izleri de kapanmaktadır. Bursa dekoratif sıva uygulaması buhar geçirgenliğine de sahiptir. Isı yalıtım sistemleri amacı ile en uygun seçilebilecek dış cephe kaplamasıdır ve üzeri boyanabilmektedir. Dekoratif sıva malzemesi hazırlanırken 25 kilogram malzeme 6-6,5 litre su ile temiz bir kap ortamında yavaş devirdeki bir karıştırıcı ile karıştırılarak hazırlanmaktadır. Karıştırma işlemine karışım homojen bir yapıya ulaşana kadar devam edilmelidir. Ardından hazırlanan karışım 5 dakika kadar bekletilerek karıştırılmalıdır. Bu durum homojen olmasından emin olmak için yapılmaktadır. Dekoratif sıva yapılacak yüzey temiz, kuru ve dayanıklı olmalıdır. Hasar görmüş yüzeyler onarım harcı ile işlem öncesinde onarılmalıdır. Kaplama işlemi yapılacak yüzey tozuma yapmaya meyilli olan bir yüzey ise 1/3 oranında sulandırılıp fırça ya da rulo ile tozuyan yüzeye sürülerek astarlanır. Dekoratif sıva karıştırılmasının ardından çelik mala ile uygulanmaktadır. 5 dakika sonra ise dairesel hareketler ile sıvaya desen verilir. 7 gün sonra ise dekoratif sıva tam olarak kuruyacaktır. 

Bursa İtalyan Boya Uygulaması

İtalyan boya uygulaması uzun zamandır hem iç cephelerde hem de dış cephelerde dekoratif olarak uygulanmaktadır. Ev, ofis, restoran ve otel gibi mekanlarda ortamı daha şık göstermesi için kullanılan boyalardan biridir. Farklı renk ve doku, desen seçenekleri ile binlerce farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bursa İtalyan boya uygulaması yapan firmamız ile istediğiniz her türlü ortama uygun uygulama yaptırabilmektesiniz. Venedik mimarisinin önemli bir parçası olan İtalyan boya uygulaması, günümüzde dekoratif boya olarak da adlandırılmaktadır. İç ve dış cepheleri daha farklı göstermek amacı ile uygulanan ve çiziklere karşı dirençli bir malzemeden yapılmaktadırlar. Mermere benzer bir görüntü oluşturması, kendine özgü ışık ve renk tonlarını yansıtan özellikleri ile İtalyan boya son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Su bazlı yüzey dekorasyon kaplaması olan İtalyan boya kokusuz olduğu için sağlığa zararlı değildir. Uygulandığı mekanları gösterişli ve şık bir ortama dönüştürmektedir. Hasara karşı dayanıklı olan İtalyan boya bu özelliği ile dış mekanlarda da sıklıkla tercih edilmektedir.

bursa italyan boya uygulaması
bursa dekoratif sıva uygulaması

Bursa İtalyan boya uygulaması yapılırken, normal boya yapımı esnasında kullanılan malzemelerden daha farklı malzemeler kullanılmaktadır. İtalyan boya  duvarda bulunan sıva üzerine uygulanabilmektedir. 2 farklı İtalyan boya türü bulunmaktadır. İnce ve orta türlerde olan boyaları mala ile duvara uygulama yapmak gerekmektedir. Boya duvara olabildiğince pürüzsüz bir şekilde uygulanmalıdır. Uygulama işleminin bitmesinden 12 saat sonra yine aynı ürün duvara mala ile uygulanır. Uygulanan İtalyan boya kurumadan sünger mala ile temizlenir ve sıkıştırılarak uygulanır. Görüntüsü, dayanıklılığı ve kir tutmama özelliği ile İtalyan boya çok sık bir şekilde tercih edilmektedir. Kokusuz olması boyanın en büyük avantajlarından biridir. Anti bakteriyel ve küf tutmaması ise sağlığını korumaktadır. Sert ve parlak yüzeyli olan boya uygulandığı mekanı normalden daha büyük ve ferah göstermektedir. Mermer dokusunu andıran yapısı ile diğer alanlara göre kendini öne çıkartan İtalyan boya silinebilir olduğundan temizliği kolaydır.

Bursa dekoratif sıva çeşitleri

Bursa dekoratif sıva çeşitleri arasında bulunanlardan biri de dış sıvalardır. Binaların dış kısımları kar, yağmur ve rüzgar gibi etkilere maruz kalmaktadır. Bu nedenle dış cephede kullanılacak malzemelerin bu gibi dış etmenlere dayanıklı olması gerekmektedir. Bu nedenle içinde boşluklar bulunan ve asitlere karşı dayanıksız olan, su etkisiyle şişen alçılar dış sıvalarda kullanılmamalıdır. İnce sıvalar ise kaba sıva tamamen kuruduktan sonra yapılmaktadır. İnce sıva harcı, ince kum ile temiz kirecin 1/3 oranında karıştırılması ile elde edilmektedir. İnce harç büyük tahta sıva küreğine konarak duvara 60 derece açı ile yapıştırılarak yukarı doğru çekilir. Bu hareket  sonucunda sıva ince bir kat halinde kaba sıvanın üzerine yapışmaktadır. Bu işlem parça parça yapıldıktan sonra yüzey mala ile düzeltilmektedir. Rabitz sıvalar duvar yüzeylerine ve tavanlara uygulanmaktadır. Her iki alanda da uygulama adımları aynı olmaktadır. Çelik veya ahşap iskeletli yapılarda duvar veya tavan iskelet elemanları arasına önce ızgara elemanları çakılır.

Ardından rabitz teli veya file metal ızgara çubukları monte edilir. Bu uygulama yöntem ve tekniği metal yüzeylere sıva yapımında da kullanılabilmektedir. Sıva malzemesi ise içine keten katılmış çimento esaslı olmalıdır. Bursa dekoratif sıva çeşitleri arasında desenli sıvalar da bulunmaktadır. Bu sıvaların uygulanmasının birkaç farklı yöntemi vardır. İlkinde perdah sıvası uygulandıktan yaklaşık 15 dakika sonra altında keçe bulunan malanın, sıva üzerine hafif hafif bastırılarak sıva üzerindeki çimento zarının kaldırılması yöntemidir. Bu işlem malanın suya batırılarak temizlenmesi ile devam ettirilir. İkinci uygulama yönteminde ise üzerinde desen bulunan merdane ile yüzeye uygulama yapılır.

Bursa dekorasyon firmaları

bursa dekoratif sıva uygulaması
bursa dekoratif sıva uygulaması

Dekorasyon firması seçerken dikkat edilmesi gereken birçok özellik bulunmaktadır. Her insanın farklı zevkleri olduğu için mutlaka seçeceğiniz dekorasyon firmasının esnek olması gerekmektedir. Nasıl bir firma ile çalışacağınıza karar verdikten sonra birkaç dikkat edilmesi gereken konu bulunmaktadır. Firma hakkında araştırma yaparken mutlaka olumlu ve olumsuz yorumları okumanız gerekmektedir. Daha önce bu firma ile çalışan kişilerin yorumlarından yararlanarak firmanın size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Bursa dekorasyon firmaları sizlere aradığınız her türlü hizmeti sağlamaktadır. Hem iç cephe hem de dış cephe için hizmet sağlayabilen Bursa dekorasyon firmaları her müşterinin istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak hizmet sunabilmektedir. Alanında uzman ve profesyonel isimler ile çalışan firmalar ile her alanda müşteriye hizmet verebilmektedir. Boya ve sıva işlemleri uzmanlık gerektiren işlemlerdir. Bu nedenle mutlaka alanında uzmanlaşmış ve deneyime sahip insanlar tarafından uygulanmalıdır. Özellikle dış cephe uygulamalarında mutlaka iş güvenliği ve sağlığı kurallarına uyumlu çalışılmaktadır. Koruyucu ekipmanlar ile kendini güvene alan elemanlar her işlemde kurallara uygun olarak hareket etmektedir. Dış cephe uygulamaları sırasında merdivenler ve iskeleler kullanılmaktadır. koruyucu halatlar ile sisteme bağlanan elemanlar olası bir kaza anında güvende olmaktadırlar.

Dekorasyon yapılırken en önemli konu  müşterinin ne istediğidir. İstenen tarz ve renkler doğrultusunda tasarım yapılarak, kullanılacak ekipmanlar ve malzemeler belirlenir. Her firmanın kendi bünyesinde bulunan iç mimarlar ile iç dekorasyon hizmeti de müşterilere sağlanmaktadır. Son moda ürünlerin uygulaması da ekipler ile birlikte yapılarak ortamda modern bir görüntü oluşturulmaktadır.